DataMed Hakkında

DataMed 1993 yılında "iki hekimin" kendi gereksinmelerinden yola çıkarak kurdukları, zaman içerisinde profesyonel üretimlere yönelen ve alanında özelleşen bir "Tıp Bilişimi" şirketidir. İlk dönemlerinde "Tıbbi Sunum Hizmetleri" alanında yoğunlaşmış, 2000'li yılların başında "mühendis" bir kadronun bayrağı devralması ile "Tıbbi Görüntü Arşivleme" alanında yazılım ve tasarım çözümleri asıl ilgi alanı olmuştur. Günümüzde DataMed; Türkiye'de PACS Sistemleri konusunda en fazla referansı olan, tamamı ile kendi yazılımlarını üreten en yetkin "Tıp Bilişimi" firmalarından biridir. 2009 yılından bu yana çalışmalarına Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Bilkent Cyberpark'da devam etmektedir.

Vizyon

"Teknolojik yenilikler ve bilişim olanaklarını sağlık sektörüne uygulamak, hekim ve hastaların hayatlarını kolaylaştırmak, alanımızda dünya çapında çalışmalar yaparak nitelikli başarılara imza atmak."

Teknik Yeterlilik

Tecrübe

Empati

Vizyon

DataMed Tarihçe

1993 İki uzman hekim "Dr. Altan Ergeneci" ve "Dr. Tamer Çalıkoğlu" kendi gereksinmelerinden yola çıkarak DataMed'i "Tıp Bilişimi" alanında hizmet vermek üzere, Ankara'da Sıhhiye semtinde kurdular. DataMed uzun yıllar Sıhhiye "Marmara Sokak"ta hizmet verdi.

1995 DataMed; sunum sistemleri konusunda Ankara'nın en çok bilinen şirketi oldu. Sıhhiye'deki şirket ofisinin hastanelere yakın olması ve yetkin personeli nedeni ile pek çok hekim kongre slaytlarını, dia taramalarını, bitirme ve uzmanlık tezlerini, posterlerini DataMed'de yaptırmaya başladı.

1996 DataMed Türkiye'de ilk BBS Servisi (Bulletin Board System) hizmetini veren firmalardan biri oldu.

1997 Bilgisayar PC Sistemleri, donanım satışı ve teknik servis hizmetleri verilmeye başlandı.

1999 Doktora ve yüksek lisans derecelerine sahip elektonik mühendislerinden oluşan bir kadro DataMed'de bayrağı devraldı.

2001 Kardiyoloji alanında Anjio cihazlarının görüntülerinin arşivlenmesi amacı ile Türkiye'de ilk kez "DICOM Uyumlu Anjio CD Kayıt Sistemi" geliştirildi ve ilk kurulumu yapıldı. Bu amaçla "Anjio DICOM Capture Station" "Anjio DICOM Station Viewer" yazılımları geliştirildi. Uygun fiyat ve teknik üstünlük nedeni ile "Sistem" zaman içinde 50'den fazla Kardiyoloji merkezine kuruldu.

2003 "DICOM Uyumlu Endoskopi Kayıt Sistemi" geliştirildi. Bu sistem Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji bölümüne kuruldu, endoskopi ve ERCP görüntülerinin network üzerinden "Konsey Odası"nda DICOM formatında özel DICOM Viewer ile izlenmesi sağlandı. Hekimlerin sunum ihtiyaçları için Editing DICOM Viewer ve DICOM-MPEG Converter yazılımları geliştirilerek hizmete sunuldu.

2005 DataMed adına "Marka Tescil Belgesi" alındı.

2006 DataMed tarafından geliştirilen PACS Sistemi'nin İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kurulumu yapıldı. PACS sistemine Ankara'nın eski adı olması, Ankara'yı simgelemesi nedeni ile "Angora" adı verildi.

2009 DataMed; Sıhhiye Marmara sokaktan Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Bilkent Cyberpark teknokentine taşındı.

2010 Teknokent sonrası Ar-Ge çalışmalarının artması ile birlikte bir İspanyol firmaya geliştirilen "GCAT-Ticari Entegrasyon Yazılımı" ile ilk yazılım ihracatı İspanya'ya yapıldı.

2011 Ar-Ge çalışmaları kapsamında Eğitim ve Savunma alanlarında farklı firmalara özel yazılım projeleri, Sağlık alanında HBYS firmaları için "OEM PACS Yazılımları" geliştirilme çalışmalarına başlandı.

2012 Angora PACS Sistemi için "CE Belgesi" ve "ISO 13485-2003" kalite belgeleri alındı. Sağlık Bakanlığı TİTUBB kaydı gerçekleştirildi.

2014 Angora PACS Sistemi kapsamında HTML5 tabanlı bir web arayüzü tasarlandı ve PC dışında tablet ve akıllı telefonlardan DICOM görüntü izlemeyi sağlayan "Angora Mobil PACS Sistemi" yazılımı geliştirilip hizmete sunuldu.

2014 Cyberpark'da Ekonomi Bakanlığı UR-GE projesi kapsamında ihracat amaçlı olarak kurulan ve 26 firmadan oluşan BİL-TEL kümesi üyesi olduk.

2014 Video çıkışlı medikal cihazların arşivlenmesi amacı ile son teknolojik yenilikleri içeren "Angora Medikal Kayıt Sistemi" geliştirilip, pazara sunuldu.

2015 Cyberpark'da Ekonomi Bakanlığı UR-GE projesi kapsamında kurulan BİL-TEL kümesi ile birlikte BAE Dubai GITEX ve Almanya Hannover CeBIT fuarlarına katıldık.

2015 "ISO 27001-2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi" alındı.

2015 "Tıbbi Cihaz Entegrasyon ve Arşivleme Sistemi" projemiz 1507 Kobi Arge Programı kapsamında Tübitak tarafından desteklendi.

2016 "Tıbbi Cihaz Entegrasyon ve Arşivleme Sistemi" isimli Tübitak projemiz proje takvimine uygun olarak zamanında tamamlandı.

2016 PACS Sistemi kurulumu yaptığımız hastane sayımız 100 adedi geçti.

2017 Cyberpark'da Ekonomi Bakanlığı HİSER projesi kapsamında ihracat amaçlı olarak kurulan ve 39 firmadan oluşan BİL-TEL kümesi üyesi olduk.

2017 Bilkent Cyberpark Teknokent A-Blok'da bulunan yeni ofisimize taşındık.

2017 ISO/IEC 15504 SPICE Belgesi denetiminden başarıyla geçerek SPICE Belgesi almaya hak kazandık.

2018 Sağlık Bakanlığı "Teletıp Sistemi"ne entegre olduk, veri gönderiminde en başarılı firmalar arasında yer aldık.

2018 Bir önceki yıl 141 olan referans sayımız, 2018 yılı sonunda 46 adet artarak 187 oldu.

2018 Libya, Azerbaycan ve Nahçıvan'da 5 adet yurtdışı kurulumu gerçekleştirdik.

2019 ABD Las Vegas'da CES Fuarına HISER kapsamında bir grup firma ile birllikte katıldık.

2019 Hastane referans sayımız yıl sonunda 200 adedi geçti.

2020 Cyberpark BİL-TEL kümesi 2020-2022 dönemi için üyelik başvurumuz kabul edildi.

2020 ISO/IEC 15504 SPICE Belgesini ICT Certify firması denetimi sonucunda üç yıllığına ikinci defa almaya hak kazandık.

2021 Azerbaycan İcbari Sigorta Kurumu ile bir çözüm ortağımız arasında yapılan anlaşma uyarınca Azerbaycan hastanelerine PACS kurulumları başladı.

2021 Uganda'da üç tıbbi merkeze, röntgen cihaz üreticisi çözüm ortağımız aracılığı ile PACS kurulumları yapıldı.

2021 Tekirdağ ve Kırıkkale il genelinde PACS kurulumları tamamlandı.